» Resneli Niyazi Kimdir ve Hakkında Bilgiler

Yayınlanma Zamanı: 2017-02-08 18:26:00 

Resneli Niyazi ve savaşları, Resneli Niyazi ne zaman ve nerede doğdu, Resneli Niyazi hakkında bilgi.

İkinci Meşrutiyet’in hürriyet kahramanlarındandır. 2. Abdülhamit’in istibdadına karşı isyan ederek dağa çıkmış, kendisine alıştırdığı bir geyikle Resine Dağlarında bir müddet, birliğiyle beraber kalmıştı.

Niyazi Bey, bugün Yugoslavya’da bulunan Resne’de doğdu. Öğrenimini orada yaptıktan sonra İstanbul’a geldi. Mekteb-i Harbiyye’den 1896’da mezun oldu. 1897 Yunan Savaşında yararlıklar göstererek mümtazen (özel olarak) terfi etti. Savaştan sonra Ohri avcı taburunda hizmet gördü.

Balkanlarda Bulgar komitacılarının taktiklerini yakından inceledi. En sonunda bu taktiği kendisi de tatbik ederek, birliğiyle birlikte hükumete karşı isyan etti. Gizlice çalışan Terakki ve İttihat (sonraki adiyle İttihat ve Terakki) cemiyetine girdi. 1908 haziranında çıktığı dağlardan ancak 10 temmuz inkılabından sonra indi. Kolağası rütbesindeyken, Enver Bey’le birlikte yeni hükumet tarafından Hürriyet Kahramanı ilan edilmişti. Bir müddet sonra binbaşı oldu, emekliliğini istedi, memleketine çekildi. Yalnız, eskiden peşlerini bırakmadığı komitacılar onu yaşatmadılar. Bir suikast sonunda öldürüldü.

 

 


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !