» Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu (1922 - 2003)

Yayınlanma Zamanı: 2018-01-03 11:38:00Prof. Dr. Behram  Kurşunoğlu (1922 - 2003)

 

Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu Aslen Bayburt’un Merkez ilçesine bağlı Aydıncık köyünde doğmuş olup Trabzon, Çaykaralı olan Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu “Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisi” adıyla yeni bir kuram meydana atan ilim adamımızdır. Kurşunoğlu, eğitimini Ankara ve Edinburgh Üniversiteleri’nden sonra Cambridge’de aldı. 2. Dünya Savaşı esnasında öğrencilik senelerinde Nejat Veziroğlu ile tanışan Kurşunoğlu, Prof. Veziroğlu’nun 1962’de Miami Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği Bölümü’ne Asosye Profesör olarak atanmasında mühim rol oynamıştır. Zamanın rektörü Dr. Stanford üniversite içersinde ve başka konuşmalarında “Amerika Türk müttefikine Marşal Planı adı altında büyük maddi yardım yapmaktadır, ancak Türkiye Amerika’ya daha büyük yardım yapıyor. Bu da Dr. Kurşunoğlu ve Dr. Veziroğlu gibi beyinlerdir.”demiştir.

1AlbertBehramY

Dr. Stanford bu iki Türk profesörünün Miami Üniversitesi’nde ve uluslar arası arenadaki başarılarından ötürü soyadına “oğlu” ifadesini ekleyerek “Miami Üniversitesi’nde üç Türk var: Kurşunoğlu, Veziroğlu, Stanfordoğlu” demiştir. 2. Dünya Savaşı senelerinde başlayan ve seneler içersinde giderek Kurşunoğlu ve Veziroğlu’nun dostlukları, Behram Bey’in son yolculuğuna kadar sürmüş ve sonrada eşi ve çocuklarıyla devam etmiştir. 1940’ların sonuna doğru Cambridge’deki hekime çalışması esnasında Albert Einstein ile mektuplaşmaya başlayan Kurşunoğlu, ona bir kahraman gözüyle bakıyordu. 1953 senesinde, Cornell Üniversitesi’nde vazife aldığı sıralarda Einstein’ı Princeton’daki evinde ziyaret edebilmişti. Kurşunoğlu, bu buluşma esnasında 2 saat süre ile tartıştıkları hususları 2002 senesinde Miami Herald gazetesine yazmıştı.

2kursunY

1970’lerin ortasında Global Foundation isimli ikinci bir tetkik merkezi kurmuştur. Emekliye ayrılana kadar Orbis Scientiae toplantılarını bu merkezde yapmıştır.

3Kursun73Y

Kurşunoğlu, Teori Merkezi’ndeki çalışmalarının yanı sıra, bilim adamlarının uzun vakittir peşinde koştukları Birleşik Alan Teorisi’ni geliştirmekle uğraşıyordu; bu kuram bütün tabiat kuvvetlerinin anlaşılmasına yarayacaktı. Kurşunoğlu, daha ileri senelerde çekirdek enerjisi hususları ile ilgilenmişti. Dr. Kurşunoğlu çok sayıda kitap yazmıştır. Bunlardan en mühimleri Modern Quantum Theory ve Büyük Bir Fizikçiyi Anımsarken: Paul Adrien Maurice Dirac.

4kursunY

Ölümünden aşağı yukarı bir ay kadar evvelce Behram Bey hayatını dünyadaki bütün bilim adamlarına kalıcı bir yapıt bırakmak kaygısı ile İngilizce olarak yazdığı kitabı yayına hazır duruma getirmiş, ancak ani ölümünden ötürü bu kitap şimdilik yayınlanmamıştır. Umuyoruz ki bu kıymetli yapıt, sevenleri doğrulusunda bilim dünyasına kazandırılır. Prof. Kurşunoğlu’nun eşi Sevda, kızları Dr. Sevil Kurşunoğlu ve Ayda Weiss ile oğlu Dr. İsmet Kurşunoğlu ABD’de yaşamaktadırlar.

Miami Üniversitesi’nin prestijli Teorik Fizik Araştırma Merkezi’ni kurmuş olan Behram N. Kurşunoğlu, 1965 senesinde emekliye ayıldığı Carl Gables’deki merkezde 1992 senesine kadar hekime ardından çalışmalar düzenleyerek bilim adamları eğitmiş ve düşünce alışverişinde bulunmak üzere devre devre merkeze gelen bilimcilere bir forum oluşturmuştur. Merkezin yürütülmesine ardım etmiş olan emekli fizik profesörü Dr. Arnodl Perlmutter’in ifadesine göre merkeze çalışmaya gelen bilim adamlarının 35’i Nobel mükafatı almıştı.

5kursunY

Behram Kurşunoğlu, Ankara Üniversitesi’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra, İngiltere’ye yerleşmiş ve eğitimine burada devam etmiştir. Miami Üniversitesi Teorik Fizik Araştırma Merkezi’ni (Center for Theorical Studies) ve Global Foundation isimli enstitüyü kuran Prof. Behram Kurşunoğlu, kuantum fiziği konusu ile ilgili yaptığı tetkiklarla bilhassa genelleştirilmiş izafiyet kuramsi’ni meydana atan şahıs olarak bütün dünyaca tanınmaktaydı. Prof. Behram Kurşunoğlu, TAEK in kuru üyelerindendi. Prof. Behram Kurşunoğlu aynı vakitte Genel Kurmay Başkanlığı yapmış, bir devre Birleşmiş Komisyon’da çalışmıştır

Miami Üniversitesi’nin prestijli Teorik Fizik Araştırma Merkezi’ni kurmuş olan Behram N. Kurşunoğlu, 25 Ekim 2003’te Florida’nın Coral Gables beldesinde arkadaşları ve sevgili eşiyle öğlen yemeği yerken ansızın kalp krizi geçirmiş ve aramızdan ayrılmıştır. Vefatından iki gün sonra oluşturulan cenaze törenine Miami Üniversitesi’nin mühim yöneticileri ve sağlığında da kendisini bırakmamış vefakâr dostları katılmış, aynı gün Miami Üniversitesi’nde bayraklar yarıya indirilmiştir.

1965 senesinde emekliye ayrıldığı 1992 senesine kadar Coral Gables’deki merkezde hekime ardından çalışmalar düzenleyerek bilim adamları eğitmiş ve düşünce alışverişinde bulunmak üzere devre devre merkeze gelen bilimcilere bir forum oluşturmuştur. Merkezin yürütülmesine ardım etmiş olan emekli fizik profesörü Dr. Arnodl Perlmutter’in ifadesine göre merkeze çalışmaya gelen bilim adamlarının 35’i Nobel mükafatı almıştı. Dr. Perlmutter’e göre J. Robert Oppenheimer, merkezi ilk ziyaret eden ve akademik şöhretinin yayılmasına yardım eden fizikçilerden biri olmuştur. Teori merkezinde düzenlenen toplantılar, Orbis Scientiae adıyla biliniyordu.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !