» Nitrogliserin Nedir, Nasıl Yapılır

Yayınlanma Zamanı: 2017-02-08 19:52:00Nitrogliserin neyden elde edilir, Nitrogliserin ilaç nedir, Nitrogliserin hakkında bilgi.

Gliserinin, nitrik asitle nitrolanmasından meydana gelen bir bileşiktir. Organik kimyada, asitlerle alkollerin birleşmesinden doğan bileşiklere, genel olarak, Ester denir.

Nitrogliserin de nitrik asidin trigliserin esteredir. Gliserinde bulunan 3 hidroksitin (OH) hidrojenleri yerine birer N02 bağlanarak meydana gelmiştir. Kimyada tam adı trinitrogliserindir, kaba formülü de C3H5 (ON03)3 olarak yazılır.

Nitrogliserin, kurşun kaplarda, saf gliserinle sülfürik ve nitrik asit karışımının 15-20° de hava akımında karıştırılmasıyla elde edilir. Yağ şeklinde, sıvı üzerinden ayrılınca tahta kaplara alınır, soda çözeltisiyle yıkanarak, kullanılacak hale getirilir.

Nitrogliserin çok -kuvvetli bir patlayıcı maddedir. Sıvı halinde taşınması çok zordur. Ufacık bir sarsıntıda sıvı, bulunduğu kabın çeperlerine kuvvetlice çarparsa derhal patlar. Nitrogliserinden dinamit yapılır.

 İsveçli bilim adamı Alfred Nobel’in bulduğu bu patlayıcı madde ona büyük kazanç sağlamıştır.

Kuvvetli bir zehir olan nitrogliserin tıpta da ilaç olarak kullanılır. Kalp hastalarının kullandığı trinitrin denilen damar genişletici ilaç nitrogliserinden yapılır.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !