» Nişasta Nedir, Nerelerde Kullanılır

Yayınlanma Zamanı: 2017-02-08 20:01:00 

Nişasta neyden elde edilir, Nişasta çeşitleri nelerdir, Nişasta faydaları hakkında bilgi.

Tahıl tanelerinden, mercimek, bezelye gibi bazı baklagillerden, patatesten çıkarılan bir maddedir.

Nişasta, bitkilerin yeşil yapraklarında, havadan aldıkları karbon clioksitle, topraktan aldıkları suyun, güneş ışıklarının yardımıyla meydana gelir. Geceleri glikoz haline geçerek suda çözünür, saptan geçerek bitki içine yayılır, çeşitli yerlerinde yeniden nişastaya dönerek birikir.

Böylece, bitkinin tohum, tahıl taneleri, meyva, kök gibi yerlerinde kıymetli bir besin maddesi olarak toplanır.

Nişasta ancak mikroskopla görülebilecek küçük taneciklerden yapılıdır, bitki hücreleri içine yerleşmiştir. En iri taneli nişasta patateste bulunur. Çapı 0,05-0,09 mm.’dir, midye kabuğu biçimindedir. Buğday nişastası 0,02-0,03 mm. çapındadır, mercimek biçimindedir. Arpa, çavdar nişastası da buğday nişastasına benzer. Mısır, pirinç nişastaları ötekilerden farklıdır.

Nişasta organik kimya bileşiklerinin sakkaritler sınıfındandır. Bir polisakkarittir. Kaba formülü (Cf,HınOs)n şeklinde gösterilir. Buradaki n her hangi bir sayıdır: 100, 1000… olabilir.

Nişasta soğuk suda güç çözünür, sıcak suda şişerek koloiclimsi bir çözelti meydana getirir. Bu koloidimsi çözelti soğuyunca donar, nişasta çirişi meydana getirir.
Nişasta önemli bir besin maddesidir. Buğdaydan yapılan un, başta ekmek olmak üzere undan yapılan çeşitli yiyecekler günlük besinlerimizin büyük bir kısmını teşkil eder.

Bunlardan başka, patates, pirinç, mısır da, büyük bir kısmı nişasta olan besin maddeleridir.

Nişasta, ayrıca, dokumacılıkta aprelemede kullanılır. Koloidimsi çözeltiden, koyulaşma sırasında, dekstrine dönerek yüksek yapıştırma özelliği gösterdiği İçin, nişastadan zamklar, çirişler, çamaşır kolası da yapılır. Alkol yapılmasında da nişasta kullanılır.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !